Lista Completă A Câştigătorilor Premiilor Oscar 2014

Află ce producții și actori renumiţi, au primit anul acesta statuetele de aur ale Academiei Americane de film, în cea de-a 86-a ediţie a festivităţii de premiere ce s-a desfăşurat la Dolby Theatre, în Hollywood, California.

Cea de-a 86-a ediție a galei Oscarurilor, a avut-o drept gazdă pe actrița și vedeta TV Ellen DeGeneres, iar marii câştigători ai evenimentului au fost următorii:

________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cel mai bun film:
12 Years a Slave 
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
The Wolf of Wall Street
Philomena
Her
Nebraska
Gravity
American Hustle
Captain Phillips
Dallas Buyers Club
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cel mai bun actor în rol principal:
Matthew McConaughey
pentru rolul din filmul Dallas Buyers Club
 _________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
Christian Bale pentru American Hustle
Bruce Dern pentru Nebraska
Leonardo DiCaprio pentru The Wolf of Wall Street
Chiwetel Ejifor pentru 12 Years a Slave
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cea mai bună actriţă în rol principal:
Cate Blanchett
pentru rolul din filmul Blue Jasmine
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
Amy Adams pentru American Hustle
Sandra Bullock pentru Gravity
Judi Dench pentru Philomena
Meryl Streep pentru August: Osage County
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cel mai bun regizor:
Alfonso Cuaron
pentru filmul Gravity
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
David O. Russell pentru American Hustle
Alexander Payne pentru Nebraska
Steve McQueen pentru 12 Years a Slave
Martin Scorsese pentru The Wolf of Wall Street
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cel mai bun film străin:
La Grande Bellezza  – Italia
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
The Broken Circle Breakdown – Belgia
The Hunt – Danemarca
The Missing Picture – Cambodgia
Omar – Palestina
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cel mai bun documentar de lungmetraj:
20 Feet from Stardom
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
The Act of Killing
Cutie and the Boxer
Dirty Wars
The Square
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cea mai bună animaţie (lungmetraj):
Frozen
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
The Croods
Despicable Me 2
Ernest & Celestine
The Wind Rises
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cel mai bun scenariu original:
Her
scris de Spike Jonze
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
American Hustle  – Eric Warren Singer, David O. Russell
Blue Jasmine – Woody Allen
Dallas Buyers Club – Craig Borten, Melisa Wallack
Nebraska – Bob Nelson
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cel mai bun scenariu adaptat:
12 Years a Slave
scris de John Ridley
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
Before Midnight  – Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke
Captain Phillips – Billy Ray
Philomena  – Steve Coogan, Jeff Pope
The Wolf of Wall Street – Terence Winter)
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cea mai bună actriţă în rol secundar:
Lupita Nyong’o
pentru rolul din filmul 12 Years a Slave
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
Sally Hawkins pentru Blue Jasmine
Jennifer Lawrence pentru American Hustle
Julia Roberts pentru August: Osage County
June Squibb pentru Nebraska
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cel mai bun actor în rol secundar:
Jared Leto
pentru rolul din filmul Dallas Buyers Club
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
Barkhad Abdi pentru Captain Phillips
Bradley Cooper pentru American Hustle
Michael Fassbender pentru 12 Years a Slave
Jonah Hill pentru The Wolf of Wall Street
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cea mai bună imagine:
Emmanuel Lubezki 
pentru filmul Gravity
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
Philippe Le Sourd pentru The Grandmaster
Bruno Delbonnel pentru Inside Llewyn Davis
Phedon Papamichael pentru Nebraska
Roger A. Deakins pentru Prisoners
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cele mai bune costume:
Catherine Martin 
pentru filmul The Great Gatsby
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
Michael Wilkinson pentru American Hustle
William Chang Suk Ping pentru The Grandmaster
Michael O’Connor pentru The Invisible Woman
Patricia Norris pentru 12 Years a Slave
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cel mai bun documentar de scurtmetraj:
The Lady in Number 6: Music Saved My Life
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
CaveDigger
Facing Fear
Karama Has No Walls
Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cel mai bun montaj:
Gravity
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
12 Years A Slave
Dallas Buyers Club
Captain Phillips
American Hustle
_________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cel mai bun machiaj:
Dallas Buyers Club
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
The Lone Ranger
Jackass Presents: Bad Grandpa
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cea mai bună coloană sonoră:
Steven Price 
pentru muzica din filmul Gravity
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
John Williams pentru The Book Thief
William Bulter şi Owen Pallett pentru Her
Alexandre Desplat pentru Philomena
Thomas Newman pentru Saving Mr. Banks
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cel mai bun cântec original:
„Let It Go” 
din filmul Frozen
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
„Alone Yet Not Alone” din Alone Yet Not Alone
„Happy” din Despicable Me 2
„The Moon Song” din Her
„Ordinary Love” din Mandela: Long Walk to Freedom
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cea mai bună scenografie:
The Great Gatsby
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
American Hustle
Gravity
Her
12 Years a Slave
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cel mai bun scurtmetraj animat:
Mr. Hublot
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
Feral
Get a Horse!
Possessions
Room on the Broom
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cel mai bun scurtmetraj:
Helium
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
Aquel No Era Yo/That Wasn’t Me
Avant que de tout perdre/Just Before Losing Everything
Do I Have to Care of Everything?
The Voorman Problem
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cel mai bun montaj de sunet:
Gravity
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
All Is Lost
Captain Phillips
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Lone Survivor
________________________CÂŞTIGĂTOR________________________
Cele mai bune efecte vizuale:
Gravity
_________________________________________________________________
Alţi Nominalizaţi:
The Hobbit: The Desolation of Smaug
Iron Man 3
The Lone Ranger
Star Trek Into Darkness

Un comentariu

Lasă-ne un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.